Кому належить ПриватБанк? Після націоналізації найбільшого банку в Україні це питання стало як ніколи актуальним. Клієнтами фінансової організації є мільйони людей з усіх куточків країни і навіть за її межами. Однак хто ж господар ПриватБанку, знають далеко не всі.
Незважаючи на численні новини про кризу в банку, після того, як процес націоналізації завершився, ажіотаж навколо «кризи» вщух. Тепер в загальній термінології значиться, що установа належить державі. У цій статті ми спробуємо розібратися, чий же все таки «Приват» насправді.
Засновники ПриватБанку
Підстава і успіх
Нині найбільше в Україні фінансова установа було засновано ще в 1992 році. На той момент воно, звичайно ж, не було таких величезних масштабів. За всю історію свого існування Приватні поширив свою мережу далеко за межі України — в країнах СНД і навіть далі. А до 2014 року про власників і акціонерів ПриватБанку було відомо мало.
Засновники банку — Ігор Коломойський (чиє ім’я весь цей час залишалося на слуху) і Геннадій Боголюбов. До націоналізації вони володіли левовою часткою акцій. А в перші п’ять років після заснування головою правління установи був відомий політик Сергій Тігіпко.
Дійсно масштабний і наочний успіх до Привату прийшов через майже двадцять років після заснування. Станом на 2012-2013 році ПриватБанк в Україні досяг воістину величезних масштабів. приблизно половина всіх пластикових карт, випущених банками в Україні — це картки Привата. Приблизно такий же відсоток організація займала і по відношенню до всіх платіжних операцій в країні.
Перші масштабні проблеми і скорочення
У 2014 році в організації почалися проблеми. Російське дочірнє банківську установу Москомприватбанк було продано. У тому ж році адміністрація перестала обслуговувати відділення в Криму і на сході України.
Крім Коломойського і Боголюбова, які були власниками основної частки акцій, в керівництві ПриваБанк «засвітилися» такі імена, як Олексій Мартинов, Олександр Дубілет і Тимур Новіков. Мартинов, зокрема, був партнером основних співвласників. Дубілет і Новіков були топ-менеджерами фінансової організації.
Таким чином, до націоналізації у банку був не єдиний власник, але група власників, на чолі яких стояли головна медійна особистість — Ігор Коломойський і інший великий акціонер — Геннадій Боголюбов.
Хто володіє банком після націоналізації
Природно, після націоналізації ПриватБанку в ньому відбулися зміни в керівництві. Чий тепер «Приват» і хто ним керує? І що значить «власність держави»? Спробуємо розібратися.
Будь-який процес націоналізації передбачає передачу чогось у власність держави. При цьому цей процес може здійснюватися як через конфіскацію майна, так і через передачу з компенсацією. У будь-якому випадку передане майно більше не є приватним. Так сталося і з «ПриватБанком».
Процедура передачі організації у власність держави відбулася в грудні 2016 року. Напередодні цього процесу банк був визнаний неплатоспроможним.
Після передачі в держвласність на чолі організації встав Олександр Шлапак, обіймав посаду голови правління, а раніше колишній главою Мінфіну України. Природно, топ-менеджери фактично позбулися своїх акцій в установі.
У всіх офіційних релізах, коментарі в ЗМІ та соціальних мережах, нинішні управлінці «ПриватБанку», представники української влади і, зокрема, Кабінету міністрів, відповідаючи на питання про те, чиєю власністю став «Приват», кажуть, що «державною».
Що стосується програми онлайн-банкінгу «Приват24», то ситуація з ним аналогічна. Онлайн-банк перейшов у державну власність.