З метою поліпшення демографічної ситуації та підтримки материнства, в Україні виплачується кілька видів матеріальної допомоги сім’ям. Нарахування дитячої допомоги здійснює не ПриватБанк, а територіальні управління соціального захисту населення, в той час як виплата проводиться через ряд банківських установ України.
Види дитячої допомоги і умови отримання
Зазвичай, коли мова йде про «дитячих грошах», найчастіше мається на увазі допомога, що надається за фактом народження дитини. Такий вид посібника покладено кожній українській родині, в якій народилася дитина.
У 2019 розмір допомоги закріплений на рівні 41280 гривень. Перша виплата в сумі 10320 гривень нараховується протягом місяця з моменту подачі документів. Решта 30960 гривень розбиваються на 36 місяців, і молода мама отримує по 860 гривень щомісяця, до досягнення дитиною віку 3-х років.
Молодим батькам варто пам’ятати, що:
- для оформлення такої допомоги необхідно звернеться в УПСЗН (соцзабез) не пізніше ніж закінчаться 12 місяців з моменту народження дитини;
- допомога при народженні — фіксована сума, яка не залежить від зміни прожиткового мінімуму або мінімальної зарплати;
- офіційне працевлаштування матері в період, поки дитині не виповнилося три роки, не скасовує права на отримання 860 гривень щомісяця;
- усиновителям покладена допомога в тому ж обсязі, як і при народженні дитини;
- в сім’ї, де одночасно народжуються двоє або більше дітей, допомога покладається кожному новонародженому.
Крім допомоги, яка призначається за фактом народження дитини, існують такі види допомоги сім’ям:
- На опікуваними дітьми або тими, над ким встановлено піклування. Така допомога виплачується в розмірі двох прожиткових мінімумів, належних за віком, і є власністю дитини.
Розмір прожиткового мінімуму буде тричі збільшуватися в 2019 році:
Тип виплати | З 1 січня по 30 червня | З 1 липня по 30 листопада | З 1 по 31 грудня |
На одну людину | +1853 грн. | 1936 грн. | 2027 грн. |
Дітям до 6 років | 1 626 грн. | 1699 грн. | Одна тисяча сімсот сімдесят дев’ять грн. |
Дітям від 6 до 18 років | 2027 грн. | 2118 грн. | 2218 грн. |
непрацездатним особам | 1497 грн. | 1564 грн. | 1638 грн. |
- На дітей, які страждають важкими захворюваннями, за умови, що дитині не привласнена інвалідність. Перелік важких захворювань затверджується окремою постановою Кабінету Міністрів України. Розмір допомоги — прожитковий мінімум встановлений для непрацездатних осіб. Дітям, яким присвоєно група інвалідності, виплачується грошова допомога в залежності від віку і категорії захворювання.
- Матерям-одиначкам. Якщо жінка народила дитину поза шлюбом, і в свідоцтві про народження відсутні відомості про батька, вона може отримати статус одинокої мами. Адресна доплата покладається в разі, коли дохід на одного члена сім’ї менше прожиткового мінімуму.
- Якщо після розлучення один з батьків ухиляється від сплати аліментів, то другий з батьків може отримувати на тимчасову допомогу від держави, в розмірі 50% прожиткового мінімуму на дитину.
У 2018 році український уряд анонсував ще один новий вид грошової допомоги сім’ї — на часткову оплату послуг няні для дитини до 3-х років.
Передбачається, що держава буде щомісяця компенсувати батькам, які залучають до виховання няню, один прожитковий мінімум на дитину до 6 років. При цьому няня повинна бути юридичною особою або фізичною особою-підприємцем, платити податки, а відносини з нею слід оформити договором. Той факт, що батьки користуються послугами няні, не позбавляє права на інші види допомоги і не скасовує «декретний» відпустку.
Основні вимоги для нарахування
Щоб стати одержувачем соціальної допомоги необхідно звернутися із заявою до місцевого Управління праці та соціального захисту громадян (соцзабез). Заява подається в письмовій формі, а до нього додаються копія свідоцтва про народження дитини або рішення про встановлення опіки. Для отримання допомоги через хворобу дитини, необхідна довідка з діагнозом з лікувального закладу. Щоб компенсувати послуги няні надається копія її паспорта, копія договору, копії документів, що підтверджують виплату винагороди за послуги.
У заяві слід вказати, яким способом буде отримана допомога. Необхідно або вписати номер відділення «Укрпошти» за місцем проживання, або реквізити рахунку в банку.
На даний момент можна подати всі документи в електронному вигляді, якщо скористатися порталом послуг e-servises. При подачі документів через інтернет, заяву засвідчується електронним цифровим підписом, яку можна отримати в Приват24.
терміни виплати
Після подачі документів, УПСЗН розглядає їх, і протягом 10 робочих днів виносить рішення про призначення допомоги. Перша виплата допомоги у зв’язку з народженням дитини (10320 гривень) може відбутися в будь-який день після закінчення 10-ти денного терміну.
Механізм отримання дитячих виплат через ПриватБанк наступний:
- Соцзабез щомісяця до 3 числа подає списки одержувачів допомоги.
- Казначейство до 10 числа кожного місяця здійснює фінансування виплат на рахунки УПСЗН. Про те, що вироблено фінансування з’являється повідомлення на сайті Державної казначейської служби.
- УПСЗН перераховує гроші в банк, після чого банк розподіляє надходження за рахунками клієнтів. Таким чином від дати фінансування до дати фактичного перерахування грошей на карту фізичної особи може пройти кілька днів.
Щомісячні допомоги виплачуються двома траншами:
- Перший транш фінансується казначейством до 10 числа поточного місяця. Як правило, в перший транш виплачується 860 гривень, покладені до 3-х років.
- Другий транш перераховується після 20, але не пізніше 25 числа поточного місяця.
Порядок отримання карти
Очевидною перевагою отримання виплат на картки ПриватБанку є можливість знімати гроші без комісії в будь-якому банкоматі на території України. Державну допомогу можна отримувати на соціальну карту, яка є різновидом карти для виплат банку.
- через сайт privatbank.ua з можливістю доставки додому;
- в будь-якому відділенні банку. Карта неіменна і оформляється за 10 хвилин.
Після її отримання, банківські реквізити, необхідні для внесення в заяву, можна побачити в анкеті, запросити в Приват24, в терміналі або банкоматі.